f ΗΝΙΟΧΟΣ FC futsal 5x5: ΗΝΙΟΧΟΣ VS ΑΘΗΝΑ 90 (ΑΝΔΡΩΝ)(12-11-2012)

Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 2012

ΗΝΙΟΧΟΣ VS ΑΘΗΝΑ 90 (ΑΝΔΡΩΝ)(12-11-2012)

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ FUTSAL – «ΕΣΠΑΣΕ» ΤΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΣΕΡΙ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ’90

Ο Ηνίοχος ήταν η ομάδα που σταμάτησε το εντυπωσιακό σερί των 6 συνεχόμενων νικών της Αθήνας ’90, μετά και την ισοπαλία 6-6 που απέσπασε από τους πρωταθλητές Ελλάδος, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας Futsal.
Οι «τυπικά» γηπεδούχοι (χρησιμοποίησαν ως έδρα το κλειστό της Πολιτείας) μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να προηγηθούν γρήγορα με 2-0. Όμως οι παίκτες του Γρηγόρη Γκουγκουλίτσα πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 1 λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Το «Καλτσέτο» συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε με 5-3, όμως η ομάδα του Παναγιώτη Μπαλάφα με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ με 6-5. Το τελικό 6-6 διαμόρφωσε με δυνατό σουτ ο Μπεγκάι, που ήταν και ο πρωταγωνιστής της αναμέτρσης πετυχαίνοντας χατ τρικ, χαρίζοντας στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας. Από ένα γκολ για την Αθήνα ’90 σημείωσαν ακόμα οι Μοθρδουκούτας, Μπούσμπουρας και Παπαευστρατίου, ενώ για τον Ηνίοχο σκόραραν οι Μεσσηνέζης (2), Μάνος, Σκαρτσιούνης, Μπάσο και Κολυμπίρης.
Ηνίοχος – Αθήνα ’90 6-6 (2-2): Μάνος 2′ (1-0), Μπάσο 8′ (2-0), Μπεγκάϊ 19′ (2-1), Μουρδουκούτας 20′ (2-2), Μπούσμπουρας 25′ (2-3), Παπαευστρατίου 26′ (2-4), Κολυμπίρης 28′ (3-4), Μπεγκάϊ 35′ (3-5), Μεσσηνέζης 35′ (4-5), Μεσσηνέζης 36′ (5-5), Σκαρτσιούνης 37′ (6-5), Μπεγκάϊ 39′ (6-6).
Κίτρινες: Σταματέλος (Ηνίοχος), Κολυμπίρης (Ηνίοχος), Δάμης (Αθήνα ’90)

και το σχολιο του

Την πρώτη της φετινή απώλεια είχε στο πρωτάθλημα της Α' Ανδρών η Αθήνα '90!
Το "καλτσέτο" έμεινε στο 6-6 με τον Ηνίοχο και μάλιστα παραλίγο να χάσει και το ματς, αλλά ισοφάρισε προς το τέλος με τον Μπεγκάι!
Οι πρωταθλητές έχουν 19 βαθμούς και παραμένουν στην κορυφή, αλλά μειώθηκε η διαφορά από τους διώκτες τους.
Στο αμιγές αγωνιστικό κομμάτι, η Αθήνα '90 προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Ηνίοχος απάντησε και όχι μόνο αυτό, αλλά προηγήθηκε με 4-2 και με 5-3 λίγο αργότερα. Θα μπορούσε μάλιστα να πάρει και τη νίκη, αλλά δέχτηκε την ισοφάριση ένα λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης.
Ο Μπεγκάι ήταν και ο πρωταγωνιστής με χατ τρικ, ενώ ένα γκολ είχαν και οι Μουρδουκούτας, Μπούσμπουρας και Παπαευστρατίου.
Στον αντιποδα, για τον εξαιρετικό Ηνίοχο σκόραραν οι Μεσσηνέζης (δυο γκολ), Μάνος, Σκαρτσιούνης, Μπάσο και Κολυμπίρης.