f ΗΝΙΟΧΟΣ FC futsal 5x5: minifootballnews.gr το σχολιο για το κυπελλο παιδων 2013

Τρίτη 14 Μαΐου 2013

minifootballnews.gr το σχολιο για το κυπελλο παιδων 2013

FUTSAL: ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΠΑΙΔΩΝ Ο ΗΝΙΟΧΟΣ

Ο τελικός του Κυπέλλου Παίδων πραγματοποιήθηκε κόντρα στους γηπεδούχους του Νέου Ικονίου και τον Ηνίοχο , ένας αγώνας που όπως μαρτυράει και το τελικό 1-8 ήταν παράσταση για έναν ρόλο.
Σε ένα κατάμεστο κλειστό από φίλους και κυρίως γονείς των παιδιών του Νέου Ικονίου αλλά και του Ηνίοχου , παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι με απίστευτο ρυθμό από την αρχή μέχρι το τέλος του και ξεκάθαρο πρωταγωνιστή τους φιλοξενούμενους που είχαν τον πρώτο λόγο στην μεγαλύτερη διάρκεια του.
Στο αγωνιστικό κομμάτι:

Οι δύο ομάδες μπήκαν αμφότερες δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό φυσικά την κατάκτηση του τροπαίου , στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα χάθηκαν πάρα πολλές ευκαιρίες  έκαστος , με το Νέο Ικόνιο να είναι λίγο καλύτερο από τον Ηνίοχο , το μόνο που έλειπε από τον τελικό ήταν να ανοίξει το σκορ.Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους με τον πλέον εμφατικό τρόπο , παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετική μπάλα – εξαφανίζοντας το τόπι , πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι υπέρ τους 0-4 και ενώ είχαν σπαταλήσει κι άλλες ευκαιρίες για γκολ.
Στο δεύτερο ημίχρονο , ο Ηνίοχος μπήκε με την ίδια επιτυχημένη συνταγή του πρώτου μέρους με αποτέλεσμα να διευρύνει ακόμα περισσότερο τον πίνακα του σκορ που έγραφε πλέον 0-7 και όλα τα γκολ να έχουν επιτευχθεί μέσα από σεμιναριακές ομαδικές ενέργειες.Στο 38’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής που καταχειροκροτήθηκε από ολόκληρο το γήπεδο , ωστόσο η ομάδα του Ηνίοχου έδωσε αμέσως την απάντηση της γράφοντας το τελικό 1-8 μέσα από μια ακόμη υποδειγματική αντεπίθεση που έβγαλε.Στην τελευταία φάση του αγώνα μάλιστα είχε την ευκαιρία να σημειώσει άλλο ένα τέρμα , με τον Διονέλλη όμως να αστοχεί σε δεκάμετρο πέναλτι.
MVP του τελικού αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Βασιλείου του Ηνίοχου που μπορεί να μην πέτυχε κανένα από τα τέρματα που σημείωσε η ομάδα του , ήταν όμως αλάνθαστος καθ’όλη την διάρκεια της αναμέτρησης , δημιουργώντας συνέχως προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα τόσο με τις ατομικές του ενέργειες όσο και με την διορατικότητα στον τρόπο παιχνιδιού του.
Στον αγώνα για τις θέσεις 3 και 4 , ο Υπερίων επικράτησε του Γέρακα με 3-2.
Νέο Ικόνιο – Ηνίοχος 1-8 (ημίχρονο 0-4): Λάνη 0-1 (21’), Λάνη 0-2 (22’), Νικολόπουλος 0-3 (21’), Νικολόπουλος 0-4 (22’), Γιαννόπουλος 0-5 (27’), Μαντής 0-6 (28’), Πίτσιος 0-7 (36’), Κορωναίος 1-7 (38’), Λάνη 1-8 (40’)
Οι συνθέσεις:
Νέο Ικόνιο: Μουντούρης, Μπόης, Κανέλλος, Πάσσαλης, Σαλάτας, Κορωναίος, Καμπόσος Γ., Τρίτσας, Νίτσας, Goxhaj, Καμπόσος Κ.
Ηνίοχος: Κρίγκος, Βασιλείου, Σταματής Π., Σταματής Μ., Μαντής, Λαγός, Πίτσιος, Παπαδάκης, Λάνη, Αυγουστινός, Νικολόπουλος, Διονέλλης, Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος